Adam Malinowski o ubezpieczeniach turystycznych i wakacjach 2021

Tęsknimy za wakacjami chcemy je mieć wypocząć i zapomnieć o pandemii kobiety 19. Ale czy w tym roku będziemy mogli sobie na takie wakacje pozwolić. Jak wygląda obecnie sytuacja z wycieczek zagranicznych i konsekwencji ideowych problemów. O tym porozmawiam z naszym gościem Panem Adamem Malinowski wiceprezesem do spraw sprzedaży i marketingu Signal Iduna Polska. Witam serdecznie. Panie prezesie przed nami również majówka przed nami wakacje i zamknięta polska gastronomia i polskie hotele z których skorzystać mogą jedynie ci oddelegowani do wyjazdu służbowego pracownicy lub właściciele firm.

Mamy do dyspozycji 20 lub 26 dni urlopu w zależności od naszego stażu pracy. Mamy otwartą egzotyczne propozycje z państw o podróżach wraz z możliwością za szczepienia się czy w tym roku pojedziemy na zagraniczne wakacje.

Mogła pani redaktor bardzo kompleksowa odpowiedź taka zwykła tak lub nie jest do końca możliwa. Faktycznie na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak sobie bo nie chodzi o polskie zagraniczne możliwości. Dzisiaj tu i teraz na przykład na majówkę wyjazdu jest i będzie według naszej wiedzy bardzo niewiele. Natomiast jeśli chodzi o sezon wakacyjny sezon który zaczyna się w późnym czerwcem lipiec sierpień i wrzesień według naszej wiedzy i gdzieś tam produkcji to już będzie z fazą który powinien być dłuższy niż rok 2020 dwudziesty pierwszy liczne i pewnie porównywalne w niektórych aspektach choćby z tego czy takiego pełnego roku.

Meteorolodzy przewidują lato w Polsce bardzo gorące. A może przed nami wyjazdy za granicę. Co pan o tym sądzi i jakie konsekwencje kobiet przymusu wycieczką zagranicznym.

Według badań które obserwujemy 70 proc. Polaków deklaruje chęć wyjazdu za granicę czyli jesteśmy spragnieni jesteśmy głodni wyjazdu. Oczywiście są różne wyjazdy część pewnie wyjazdów droższych część tańszych ale przywykliśmy do tego że już za parę tysięcy złotych można było rodzinom 2 3 osobową wyjechać wyjechać za granicę. Czy to będzie możliwe w tym roku według nas tak. Te wyjazdy zagraniczne one się mocno zintensyfikować. W okresie wakacyjnym. To co my jako Signal Iduna obserwujemy obserwujemy. Ilość ubezpieczeń rezygnacji z wycieczek które obecnie w lutym w marcu oferujemy naszym klientom i muszę powiedzieć że ten luty marzec to były miesiące gdzie ilość tych ubezpieczeń była większa niż w roku 19 niż w roku takim standardowym więc to oznacza po prostu informacja że rezerwuje wycieczki robimy to dość chętnie raczej je rezerwuje na okres z sierpnia i lipca niż na te miesiące nadchodzące które przed nami.

Czyli chcemy wyjechać. Wielu Polaków wyjedzie i liczymy na to że wyjedziemy udajemy się do biur podróży i rezerwuje takie wyjazdy zagraniczne. Natomiast raczej myśląc o wyjeździe w kontekście lipca w kolejnych miesiącach. Odpowiadając na drugie pytanie odnośnie tego gdzie wyjedziemy no to jest pytanie troszkę bardziej skomplikowane bo faktycznie w roku nie wiem ja się będę często odnosił do roku 19. Takiego normalnego roku jak jeszcze nie mieliśmy w ogóle w głowie pandemii wyjechaliśmy bardzo różnie generalnie wierzyliśmy w Europę wierzyliśmy do bliższej i dalszej Azji oraz do ameryki środkowej Ameryki Południowej.

To co obserwujemy teraz to według naszej wiedzy najbardziej obiecująca sytuacja jeśli chodzi o ilość zakażeń jeżeli chodzi o ilość szczepionek obywateli. To jest Europa taka bliższa i dalsza Europa czyli czyli te kraje do których lubimy jeździć Grecja Hiszpania Wyspy Kanaryjskie też trochę dalej Egipt Turcja Izrael. Tutaj te wyjazdy według nas się odbędą i one będą przebiegały dość masowo jeśli chodzi o takie lokalizacje dalsze czyli np. Azja czy Ameryka środkowa to są Dominikana Kuba czy Ameryka Południowa Brazylia Peru. Wydaje się że tam sytuacja jest troszkę gorsza także Meksyk bardzo lubianą przez Polaków tam ilość zachorowań jest cały czas dość wysoka a proces szczepienia ludności idzie w szczególności np.

taka daleka Azja Sri Lanka Indie. Tam tych szczepień jest naprawdę bardzo niewiele więc wydaje się żeby jechać tam bezpiecznie nie będąc osobiście zaszczepione będzie jeszcze przez jakiś czas.

No właśnie mamy kobiet ciągle wiemy że ten kolor. Ta pandemia nie skończy się wraz z końcem wakacji ale też mamy bum na tele porady. Na wprowadzenie recept na platformę na medyczne dla lekarzy którzy chcą udzielać porad na pierwszym miejscu stawiamy zdrowie i nasze życie. Jak wygląda możliwość skorzystania z usług lekarskich i ubezpieczeń w przypadku skorzystania z zagranicznych wycieczek.

Tutaj się tutaj się konstrukcyjnie wiele nie zmieniło generalnie chodzi o wyjazdy zagraniczne. My jako konsumenci powinniśmy myśleć o takich trzech elementach. Pierwszy element to ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu to jest ubezpieczenie które nam daje gwarancję że jeżeli z jakiegoś przyczyny tam jest lista chorób wymienionych a w tym oczywiście kwestie chorób cięższych złamania. Jeżeli z jakiegoś powodu zachowujemy tuż przed wyjazdem i do tego wyjazdu nie dojdzie bo jesteśmy chorzy to ubezpieczyciel zwróci nam 100 proc. kosztów wycieczki nam i naszym bliskim. Wiadomo że na wyjazd np.

z dziećmi nie puści dzieci samodzielnie więc to oczywiście jest w ramach takiej polisy. Warto zapytać w biurze podróży o rezygnację z wycieczki w Signal Iduna bo to nie jest standard. Kobiet jest także jednym z powodów rezygnacji a tak naprawdę kilka tygodni temu dołożyliśmy także kwarantanny. Czyli nawet jeśli ja wyląduje na kwarantannie bo mój brat urodzony czy siostra będą chorzy a ja się z nim spotkałem na Haram i zgodnie z prawem nie mam prawa wyjść z domu wyjechać na wakacje to wtedy taka polisa zadziała zwróci całość mojego wyjazdu.

Drugim elementem ubezpieczenia warto pytać jest przerwanie pobytu czyli raczej dodatkowe rozszerzenie takiego takiego pakietu warto o to zapytać w swoim biurze podróży swojego agenta turystycznego. Czyli to jest sytuacja i już wylądowałem w tej upragnionej Grecji. Na przykład mam już ten hotel jestem w hotelu i po dwóch trzech dniach coś się wydarzyło zachorowała ciężko mam wizytę lekarską mam szpitalną i ciężko powiedzieć że moje wakacje są w jakikolwiek sposób udane. Wtedy od momentu zachorowania ubezpieczyciel zwróci mi środki za niewykorzystane czas wakacji czyli czyli za ten czas kiedy spędzam w szpitalu lecząc się w hotelu a nie korzystając z tych wakacji.

Oczywiście to nie sprawi że że odzyskamy te wakacje ale odzyskał część środków i być może planuje drugi wyjazd. Jak już dojdę do siebie i także tutaj powikłania widoczne czyli jeżeli zachoruje na kobiet i w wyniku tego wyląduje w szpitalu za granicą czy właśnie będziemy objęci izolacją. Absolutnie jest to w zakresie trzeci typ polisy Najbardziej standardowy który większość Polaków wyjeżdżając ma. To są tak zwane koszty leczenia czyli po prostu koszt moich wizyt u lekarza jestem za granicą. Czy tutaj nikt nie zwraca kosztów wycieczki.

Pierwsze dwie dwa dwa zakresy. Ale jak ktoś zwraca mi koszty leczenia i znowu w kontekście. Niełatwo się nie łatwo sobie wyobrazić że jeżeli zachoruje na kobiet z objawami za granicą i będzie to wymagało prześwietlenia płuc będzie to wymagało badania krwi testów na kolei będzie to wymagało jednej i drugie trzecie wizyty u lekarza a nie daj Boże hospitalizacji czy czy czy podłączenia aparatury ratujących życie. No to faktura za tego typu za tego typu sytuacje może nas nieprzyjemnie zaskoczyć i warto wtedy cały koszt takiej aktywności pokrywa ubezpieczyciel.

Więc więc tak to wygląda jeśli chodzi o zapłatę.

W takim razie jaka jest cena tych ubezpieczeń które ten wymienił przed chwilą.

Poza ubezpieczeniem jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Powiem szczerze to się zaczyna od złota za dzieło. Przy takich wyjazdach w Europę czyli te kraje które najczęściej płacą wybierają właśnie Grecja Hiszpania to jest 5 6 7 złotych za osobę za dzieci i przy takim wyjeździe tygodniowym to jest koszt ok. 87 60 złotych na osobę w rodzinie czteroosobowej mówimy o koszcie dwustu 240 złotych. Koszty rezygnacji to jest procentowa wartość wycieczki. No i znowu przy takim wyjeździe za około 10 tysięcy złoty może kosztować około dwustu złotych 300 złoty i wtedy jesteśmy jesteśmy zabezpieczeni na wypadek naszej rezygnacji z powodu powodu kwarantanny lub jakiejkolwiek innej choroby która jest na liście chorób wskazanych mogą być zwykłe zwykłe przeziębienia grypy.

Oczywiście zawsze wymagana jest dokumentacja lekarska więc jeżeli mamy poważną chorobę która nam uniemożliwia uniemożliwia wyjazd warto pójść do lekarza i uzyskać od niego taką dokumentację medyczną że stwierdził u nas choroba która uniemożliwia wyjazd zagraniczny a to nie są duże koszty w kontekście wycieczki za 10 tys. złotych przykładowy test. Ja zakładam koszt takiego pełnego pakietu to jest koszt rzędu 400 500 złotych. Warto o tym pomyśleć gdy już się zdecydujemy na taki wyjazd zagraniczny to podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju ograniczeniami w ruchu lotniczym obowiązkiem poddania się kwarantannie izolacji przeprowadzenie dodatkowych badań na zlecenie władz.

Jak radzą sobie biura podróży w czasie pandemii.

Tak to jest temat bardzo newralgicznym. Możemy tylko dać kilka rad chociaż warto pani redaktor podkreślić że większość tych problemów zniknie w kolejnych tygodniach dlatego że jednak idziemy w kierunku tak się o tym mówi roboczo paszportu europejskiego czyli tego zaświadczenia certyfikacji o przebytej chorobie lub przebytym szczepieniu. I ta ilość nazwijmy to trudne trudności na miejscu będzie już dużo mniejsza faktycznie w okresie wyjazdowym kiedy Polacy w trakcie jeździli bo mieliśmy różne sytuacje od naszych klientów różne różne uwagi które pewnie nie były do końca fajne szczególnie te kraje na południu Europy one słyną z tego że mocno kombinują i np.

mieliśmy klientów w Egipcie którzy by nie zrobili testów w dniu wylotu czy przed dniem lotu więc nie mieli testu na kokpit ze sobą. To czego obecnie ja bardzo zachęcam żeby zrobić ten test w Polsce często biuro podróży oferuje takie testy w jakieś tam zdyskontowane kwocie o ich kosztach. Natomiast taki test na miejscu w hotelu kosztował 30 euro czyli wydaje się bardzo niewiele ale okazywał się magiczny często fałszywie pozytywne i był wymagany. Drugi test a drugi kosztował już 200 euro no i wiadomo że to był taki fotel jak wymusić klienta który przyjeżdża i chce odbyć swoje wakacje do zapłacenia za dwa testy.

Pierwszy był bardzo tani a drugi był nieproporcjonalnie drogi no i oczywiście w Egipcie czy w innej miejscowości gdzie nie znamy języka gdzie nie znamy lokalnych zasad to ciężko nam z tym dyskutować. Takie sytuacje zawsze się zawsze się zdarzały jak się będą zdarzały taksówkami z różnymi takimi elementami więc zakładam że chociaż jest coś całkowicie całkowicie nowego mówi że te problemy z seksem znikną niebawem jednak że minister Niedzielski mówi że pora oswajać się z myślą że to nie jest ostatnia pandemia w naszym życiu. Co sądzi Pan o też turystycznych doświadczeniach o szczepieniu.

Czy konsekwencje przyniosą te zobowiązania.

To jest bardzo trudne pytanie. Dlatego że dlatego że idea szczepień jednak jest taka że ona powinna być dobrowolna. Oczywiście mamy szczepienia obowiązkowe i ja się bardzo cieszę ja jestem generalnie fanem szczepień i uważam że dobrze się szczepić i warto się szczepić. Ale wiemy doskonale że to jest zdania szczególnie wśród Polaków są bardzo podzielone i ja postaram się zrozumieć i szanować. Strach jest czymś co jest nie do końca i racjonalne tylko wynika z naszych informacji. Ja też jestem lekarzem żeby przekonywać do jednej czy drugiej grupy.

Ja osobiście jak ja mogę się szczepić więc każda dyskusja o takich nazwijmy to właśnie tych paszportach szczepień czy certyfikatów budzi duże emocje że jest to sposób wymuszenia określonego zachowania medycznego. Wydaje mi się że musimy zachować takie podejście do kieszeni i zaakceptować fakt że pandemia jest wydarzeniem jednorazowym nieprzewidywalnym które spowodowało potężną śmierć nie tylko w Polsce. Szacuje się że więcej niż w roku poprzednim już zginęło 100 tysięcy ludzi więc to jest. To jest absolutnie coś co nie miało miejsca w ostatnich latach więc uważam że ten sposób myślenia żeby certyfikat o szczepieniu pozwalał na łatwe przekraczanie granicy w moim odczuciu jest pomysłem wartym wartym rozważenia i cieszę się że są te dyskusje z tego co ja wiem to Unia Europejska dąży w kierunku takiego modelu żeby już na te wakacje było gotowe czyli ci z Państwa którzy zastrzegał się w kolejnych dniach albo zaszczepić się przy poprzednich dniach z zaświadczeniem z choćby w telefonie oznajmić na aplikacji obywatel będą mogli granice przekroczyć bez dodatkowych wymogów.

Znowu Unia Europejska nie zakłada że ktoś się nie zaszczepił to nie może wyjechać tylko kto się nie szczepi albo nie jest o zdrowie bo taki status też jest przewidywany czyli osoby która przeszła miała go w ramach testu zatwierdzonego będzie mogła po prostu wykonać badanie w kierunku kobiet. Czyli pójdzie pani redaktor tym modelem nazwijmy to poprzednim czyli po prostu wykonuje test przed wylotem a potem wykonuje test w dniu powrotu do Polski.

A jak wyglądają w takim razie ceny wycieczek za granicą. Co się zmieniło w przypadku przed jak i jaka tendencja była przed I jaka jaką teraz tendencje będziemy zauważali gdy już problem z pandemia będzie się zmniejszał.

No tak generalnie wszyscy liczymy na to że w związku z tym że długo nie jeździliśmy to teraz będzie okazja na mega oferty cenowe niestety Muszę państwa zmartwić popyt na wycieczki w lutym w marcu był dość spory tak jak powiedziała początku naszego wywiadu. My to obserwujemy jako Signal Iduna w swoich ubezpieczeniach rezerwacji i widzimy że ta ilość ubezpieczeń urosła bardzo. Innymi słowy Polacy kupują wyjazdy głównie na lipiec sierpień wrzesień i kolejne miesiące. To są te okresy w które wierzymy że spędzimy wakacje. To powoduje że tanie oferty generalnie się już dość mocno zredukowany więc to jest ten jeden element popytu że po prostu popyt jest więc raczej na tanie wyjazdy w tym roku specjalnie dla zagranicznych Polska.

Polskie i polskie jeśli chodzi o same koszty ze strony operatorów no to wiadomo straty hoteli straty linii lotniczych są są wielomiliardowe to są straty których absolutnie nikt nie jest w stanie odrobić w przeciągu jednego sezonu. Wydaje mi się że będziemy je odrabiać latami. Też pamiętajmy że wiele biur podróży hoteli utrzymało zatrudnienie z większą niższą pomocą programów rządowych więc te straty narosły. Mówi też o restauracjach więc i ja generalnie będę obserwował i takie mam tam podejście wydaje mi się że będziemy obcować jako jako konsumenci delikatny wzrost cen wycieczek on będzie pewnie nie jakiś zaskakujący ale o te 10 15 20 proc.

niż w roku 19 będziemy musieli za wycieczkę zapłacić. I powiem szczerze przeglądając portale jako klient jako jako konsument to już widać że te wyjazdy które można było zrealizować zimą na przykład 4 osobową w koszcie 10 11 tysięcy złotych teraz trzeba przeznaczyć około 15 tysięcy złotych to to widać i to jest taka tendencja się utrzyma wszyscy wszyscy chcą te straty po prostu odrobić a popyt jest dość dość duży więc też nie ma powodu żeby te ceny specjalnie spadały w dół więc raczej doradzał bym wcześniejsze blokowanie wakacji wcześniejszą rezerwację.

Tym bardziej że biura podróży wychodząc naprzeciw tutaj klientom często oferują bardzo niewielkie wpłaty rezerwacje kiedy trzeba zapłacić 30 40 proc. wartości wycieczki a teraz często rezerwacja jest przez długi okres czasu bezpłatna albo wynosi 10 15 proc. wyjazdu więc warto się za takimi ofertami rozejrzeć jeżeli ktoś jeszcze myśli o wyjeździe w sierpniu we wrześniu to ja bym doradzał tutaj raczej szybsze ogarnięcia tematu.

Pan Adam Malinowski Dziękuję panu bardzo za rozmowę.

Zobacz.